Հունվարի 19-ին Հայաստանի Հանրապետության Ազգային ժողովի նախագահ Ալեն Սիմոնյանը հանդիպել է Ամերիկայի Միացյալ Նահանգների Ներկայացուցիչների պալատի խոսնակ Նենսի Փելոսիին: Հանդիպմանը մասնակցել են ԱԺ «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության ղեկավար, ԱԺ Հայաստան-ԱՄՆ բարեկամական խմբի ղեկավար Հայկ Կոնջորյանը, խմբի անդամ Մարիա Կարապետյանն ու ԱՄՆ-ում ՀՀ արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Լիլիթ Մակունցը:
Հանդիպմանը  Ալեն Սիմոնյանը ներկայացրել է  Հայաստանի Հանրապետության կողմից 2018 թվականի Թավշյա հեղափոխությունից հետո ժողովրդավարական ինստիտուտների եւ օրենքի գերակայության ամրապնդման գործում արձանագրված հետեւողական առաջընթացը: Նա ընդգծել է Հայաստանի իշխանությունների եւ խորհրդարանի ջանքերը կոռուպցիայի դեմ պայքարի եւ թափանցիկության ու հաշվետվողականության բարձրացման ուղղությամբ, ինչպես նաեւ ընդգծել ազատ եւ արդար ընտրությունների դերը բարեփոխումների անշրջելիության ապահովման գործում:
Ալեն Սիմոնյանն իր գործընկերոջ ուշադրությունն է հրավիրել այն փաստի վրա, որ 2018-2021 թվականներին Հայաստանը բարելավել է Transparency International-ի կոռուպցիայի ընկալման իր ցուցանիշը՝ 35-ից անցնելով 49-ի, եւ Freedom House-ի գնահատմամբ՝ ազատության գլոբալ ցուցանիշը դրական աճ է արձանագրել: Կողմերը վերահաստատել են, որ ժողովրդավարությունը հայ-ամերիկյան համագործակցության կարեւորագույն հիմնասյուներից է:
Ալեն Սիմոնյանը ներկայացրել է կոնկրետ ոլորտներում Հայաստանի օրենսդրական մի շարք բարեփոխումներ:
Ազգային ժողովի նախագահն իր գործընկերոջը տեղեկացրել է Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության ներկա փուլի եւ 44-օրյա պատերազմից հետո տարածաշրջանում տիրող իրավիճակի մասին: Նա վերահաստատել է Հայաստանի պատրաստակամությունը՝ աշխատելու տարածաշրջանում երկարաժամկետ խաղաղության եւ անվտանգության հաստատման ուղղությամբ: Նա ընդգծել է, որ Ադրբեջանի իշխանությունները շարունակում են բացահայտորեն սպառնալ Հայաստանի Հանրապետության ինքնիշխանությանն ու տարածքային ամբողջականությանը եւ շարունակում են ոտնձգությունները նրա տարածքի նկատմամբ: Կողմերը համակարծիք են եղել, որ Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության վերջնական կարգավորումը կարող է ձեռք բերվել միայն խաղաղ բանակցությունների ճանապարհով՝ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության հովանու ներքո: Քննարկվել են նաեւ Ադրբեջանի կողմից հայ ռազմագերիների անհապաղ ազատ արձակման, ինչպես նաեւ տարածաշրջանում բոլոր կոմունիկացիոն գծերի բացմանը վերաբերող հարցեր:
Զրուցակիցներն անդրադարձել են հայ-ամերիկյան միջխորհրդարանական հարաբերությունների ամրապնդմանն ու նախանշել այդ ուղղությամբ համագործակցության ընդլայնումը: Այս համատեքստում Ազգային ժողովի նախագահը բարձր է գնահատել Կոնգրեսի հայկական հարցերով խմբի գործունեությունը, որն ունի  երկկուսակցական աջակցություն եւ առանցքային դեր է խաղում այդ հարաբերությունների ամրապնդման գործում: Ալեն Սիմոնյանը երախտագիտություն է հայտնել խոսնակ Փելոսիին եւ նրա բոլոր գործընկերներին Հայոց ցեղասպանության ճանաչման եւ համապատասխան բանաձեւի ընդունման գործում նրանց ունեցած արժեքավոր ներդրման համար:
Հանդիպմանը Նենսի Փելոսիին է հանձնվել Պատվո շքանշան՝ Հայաստանի Հանրապետության եւ Ամերիկայի Միացյալ Նահանգների միջեւ դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատման 30-ամյակի կապակցությամբ՝ հայ-ամերիկյան բարեկամական հարաբերությունների ամրապնդման եւ զարգացման գործում ներդրած նշանակալի ավանդի համար:
Հանդիպմանը մասնակցել են ԱՄՆ Ներկայացուցիչների պալատի փոքրամասնության ղեկավար հանրապետական Քեվին ՄըքՔարթին, հանրապետականներ Դեւիդ Վալադաոն, Գաս Բիլիրակիսը, դեմոկրատներ Ֆրենկ Փալոնը, Ջեքի Սփիրը, Ադամ Շիֆը եւ Աննա Էշուն:

On January 19, the President of the National Assembly of the Republic of Armenia Alen Simonyan met with the Speaker of the U.S House of Representatives Nancy Pelosi.
At the meeting Alen Simonyan presented the consistent progress of the Republic Armenia made towards strengthening democratic institutions and rule of law since the 2018 Velvet Revolution. He underlined the efforts made by the authorities of Armenia and the parliament in combating corruption aimed at consistently improving transparency and accountability, as well as underscored the role of free and fair elections in ensuring the irreversibility of reforms.
Alen Simonyan drew his colleague’s attention to the fact that from 2018 to 2021, Armenia has improved its Transparency International Corruption Perception Index from 35 to 49 and by the Freedom House assessment, the Global Freedom Score has registered positive growth - from 45 to 53. The sides have reiterated that democracy is one of the major pillars for Armenia-U.S. cooperation.
Alen Simonyan presented a series of legislative reforms of Armenia in the concrete spheres.
The President of the National Assembly informed his colleague about the current phase of the Nagorno Karabakh conflict and the situation in the region after the 44-day war. He reaffirmed the readiness of Armenia to work for establishing long-lasting peace and stability in the region. He has stressed that the Azerbaijani authorities keep openly threatening the sovereignty and territorial integrity of the Republic of Armenia and continue the encroachments against its territory. The sides have agreed that the final settlement of the Nagorno Karabakh conflict can be reached only through peaceful negotiations – under the auspice of the OSCE Minsk Group Co-Chairmanship. Issues on urgent release of Armenian prisoners of war by Azerbaijan, as well as the opening of all communication lines in the region were also discussed.
The interlocutors referred to the strengthening of Armenia-U.S. inter-parliamentary relations and outlined expanding the cooperation in that direction. In this regard, the President of the National Assembly has highly valued the activity of the Congressional Caucus on Armenian Issues, which has bipartisan support and plays a key role in cementing these relations. Alen Simonyan expressed his gratitude to the Speaker Pelosi and her all colleagues for their valuable contribution in the recognition of the Armenian Genocide and the adoption of the relevant resolution.
At the meeting the Order of Honor was handed to the Speaker of the U.S House of Representatives Nancy Pelosi on the 30th anniversary of the establishment of diplomatic relations between the Republic of Armenia and the United States of America for the significant contribution in strengthening and developing the Armenian-American friendly relations.
The Head of the Minorities of the U.S. House of Representatives Republican Kevin McCarthy, Republicans David Valadao, Gus Bilirakis, Democrats Frank Pallone, Jackie Speier, Adam Schiff and Anna Eshoo took part in the meeting.